2 а - (3b-a) + (3b-2a)

6 (a-2) - 3 (2a-5)

(x+3) (2-x) = 0

+5
Ответы (1)
  1. 12 октября, 11:47
    0
    2 а - (3b-a) + (3b-2a) = 2 а-3b+a+3b-2a=a=0

    6 (a-2) - 3 (2a-5) = 6a-12-6a+15=12a-3=9a

    (x+3) (2-x) = 0 тоди

    x+3=0 або 2-x=0

    x=0-3 або x=2-0

    x=-3 або x=2