2*7^ (2x-9) = 7*2^ (x-9)

+4
Ответы (1)
  1. 12 мая, 16:44
    0
    2*14^x/7^9=7^2^x/2^9

    14^x*2^10=2^x*7^10

    14^x/2^x=7^10/2^10

    (14/2) ^x = (7/2) ^10

    7^x = (7/2) ^10

    x=log (7) (7/2) ^10=log (7) 7^10 - log (7) 2^10=10-10log (7) 2=10 (1-log (7) 2)