3• (x+3) - 2• (x-1) + 6• (2x-4) = 18

+4
Ответы (1)
  1. 18 мая, 20:43
    0
    3• (x+3) - 2• (x-1) + 6• (2x-4) = 183 х+9-2 х+2+12 х-24=18

    13 х=18-9-2+24

    13 х=31

    х=31/13

    x=2 5/13