Упростить выражение

12a3b2+6a2

18a4-3a2

+4
Ответы (1)
  1. 22 июля, 15:29
    0
    (12 а³в²+6 а²) / (18 а⁴ - 3 а²) = 6 а² (2 ав+1) / 3 а² (6 а²-1) = 2 (2 ав+1) / (6 а²-1)