7 х+5. 4 х+6

+

1-3x 3 х-1

+4
Ответы (1)
  1. 21 января, 10:17
    0
    = (7x+5) / (1-3x) - (4x+6) / (1-3x) = (7x+5-4x-6) / (1-3x) = (3x-1) / (1-3x) = - 1