7 х (6 х-5) + 42 х=3 х (5+14 х) + 49

+2
Ответы (1)
  1. 27 сентября, 08:06
    0
    7 х (6 х-5) + 42 х=3 х (5+14 х) + 4942 х-35+42 х=15 х+42 х+49

    42 х+42 х-42 х=49+35

    42 х=84

    х=84/42

    х=2