3 а²+2 а (5+2 а) + 10 а

2 а²-а (2 а-5b) - b (2a-b)

+3
Ответы (2)
  1. 13 марта, 10:06
    0
    3 а²+2 а (5+2 а) + 10 а = 3 а²+10 а+4 а²+10 а=7 а ²+20 а

    2 а²-а (2 а-5b) - b (2a-b) = 2 а²-2 а²+5 аb-2 аb+b²=2 аb+b ²
  2. 13 марта, 11:33
    0
    3a²+2a (5+2a) + 10a=3a²+10a+4a²+10a=7a²+20a

    2a²-a (2a-5b) - b (2a-b) = 2a²-2a²+5ab-2ab+b²=b²+3ab=b (b+3a)