1/4 х+1/3 х; 8/15 у-2/5 у; 3/4 м-1/6 м.

+1
Ответы (1)
  1. 15 июня, 22:46
    0
    1/4 х+1/3 х = (3+4) / 12x = 7/12x

    8/15 у-2/5 у = (8-6) / 15y = 2/15y

    3/4 м-1/6 м. = (9-2) / 12m = 7/12 м