Упростите выражение:

1) 17 а-8 а+9 х+11 а

2) 83+17 х-23-17

+2
Ответы (2)
  1. 13 июля, 22:28
    0
    1. 17a-8a+11a+9x=20a+9x

    2. 83-23-17+17x=43+17x
  2. 13 июля, 23:39
    0
    1.17 а - 8 а + 9x + 11 а = 20 a + 9x

    2.83 + 17x - - 23--17=43 + 17x