28 м³ = ... дм³

618 см³ = ... мм³

2700 см³ ... дм³ ... см³

8530 мм³ = ... см³ ... мм³

4 дм³ 19 см³ = ... см³

3570 дм³ = ... м³ ... дм³

+4
Ответы (1)
  1. 9 мая, 06:59
    0
    1 м³ = 10*10*10 = 1000 дм³

    1 дм³ = 10*10*10 = 1000 см³

    1 см³ = 10*10*10 = 1000 мм³

    28 м³ = 28*1000 = 28000 дм³

    618 см³ = 618*1000 = 618000 мм³

    2700 см³ = 2 дм³ 700 см³

    8530 мм³ = 8 см³ 530 мм³

    4 дм³ 19 см³ = 4019 см³

    3570 дм³ = 3 м³ 570 дм³