6x (4-3) + 7x (5+6) = 48-4x+69

+3
Ответы (1)
  1. 7 мая, 14:35
    0
    6 х (4-3) + 7 х (5+6) = 48-4 х+69

    24 х-18 х+35 х+42 х=48-4 х+69

    24 х-18 х+35 х+42 х+4 х=48+69

    87 х=117

    х=117:87

    х=117/87=1 30/87