6 (7x-11) - 13 (x-6) = 14 (2x+1)

+2
Ответы (1)
  1. 25 июля, 12:26
    0
    6 (7 Х-11) - 13 (Х-6) = 14 (2 Х+1)

    42 Х-66-13 Х+78=28 Х+14

    42 Х-13 Х-28 Х=14-78+66

    Х=2