2x+1+3 (x-2) = 14; - 5 (7-x) - 4 (x-8) = 3.

+1
Ответы (1)
  1. 14 сентября, 17:11
    0
    2 х + 1 + 3 (х - 2) = 14 - 5 (7-х) - 4 (х-8) = 3

    2 х + 1 + 3 х - 6 = 14 - 35+5 х - 4 х + 32 = 3

    5 х = 14 - 1 + 6 х = 3 + 35 - 32

    5 х = 19 х = 6

    х = 19:5

    х = 3,8