54: (5 + m) + (3*3+4*4) : 5=9*3-12:2 - (5*9-7*5)

+4
Ответы (1)
  1. 3 апреля, 13:13
    0
    54: (5+m) + (3·3+4·4) : 5=9·3-12:2 - (5·9-7·5)

    54: (5+m) + (9+16) : 5=27-6 - (45-35)

    54: (5 + m) + 25:5=27-6-10

    54: (5 + m) + 5=11

    54: (5 + m) = 11-5

    54: (5 + m) = 6

    5+m=54:6

    5+m=9

    m=9-5

    m=4

    54: (5+4) + (3·3+4·4) : 5=9·3-12:2 - (5·9-7·5)

    54:9 + (9+16) : 5=27-6 - (45-35)

    6+25:5=21-10

    6+5=11