1-5 (2-3x) = 6

7-3 (x+1) = 6

5-2 (3-x) = 11

+1
Ответы (1)
  1. 18 апреля, 05:55
    0
    1-5 (2-3x) = 6

    1-10+15x=6

    -9+15x=6

    15x=6+9

    15x=15

    x=15:15

    x=1

    7-3 (x+1) = 6

    7-3x-3=6

    -3x+4=6

    -3x=6-4

    -3x=2

    x=2: (-3)

    x=2/3

    5-2 (3-x) = 11

    5-6+2x=11

    -1+2x=11

    2x=12

    x=12:2

    x=6