F (x) = ln (1-x) / x^2-2

+5
Ответы (1)
  1. 22 августа, 03:26
    0
    F' (x) = f (x) = 1 / (1-x) * (-1) * (x²-2) - ln (1-x) * 2x / (x²-2) =

    = - x²+2-2x ln (1-x) / (1-x) (x²-2)