А) х+7/12=17/20 б) 11/25+т=19/30 в) 5/6-n=3/8 г) y-7/24=5/9+1/12

+1
Ответы (1)
  1. 10 октября, 05:15
    0
    А) х+7/12=17/20 х=17/20-7/12 х=3*17-5*7/60

    х=51-35/60 х=16/60 или Х=4/15

    б) т=19/30-11/25 т=4*19-6*11/150 т=76-66/150

    т=10/150 или Т = 1/15

    в) 5/6-3/8=п 4*5-3*3/24=п 11/24=п

    г) у=5/9+1/12+7/24 у=8*5+6*1+3*7/72

    у=67/72