2/х^2+12 х-36-12/36-х^2=1/х-6

+2
Ответы (1)
  1. 19 июня, 02:58
    0
    2 / (x+6) ² - 12 / (х-6) (х+6) = 1 / (х-6)

    2 (х-6) - 12 (х+6) = (х+6) ²

    2 х-12-12 х-72=х²+12 х+36

    х²+22 х+120=0

    D=484-480=4

    х1=-22-2/2=-24/2=-12

    х2=-22+2/2=-20/2=-10

    ОДЗ х≠6, х≠-6

    ответ - 12 и - 10