1) (1-2 а) (3 а+1)

2) (5-х) (4-х)

3) (6 м-3) (2-5 м)

+2
Ответы (1)
  1. 26 марта, 05:07
    0
    1) (1-2a) (3a+1) = 3a+1-6a²-2a

    2) (5-x) (4-x) = 20-5x-4x+x²

    3) (6m-3) (2-5m) = 12m-30m²-6+5m