2^ (x+1) + 2^x-1) + 2^x=28

+1
Ответы (1)
  1. 8 июля, 10:08
    0
    Решение. 2^x+1 + 2^x-1 + 2^x = 28; 2^ (x) = y; 2*y+0,5*y+y=28; 3,5*y=28; y=8; 2^x=8; x=3.