7*3^x-5^ (x+1) = 3^ (x+3) - 5^ (x+2)

+1
Ответы (1)
  1. 7 ноября, 11:29
    0
    7*3^ (x) - 5^ (x) * 5=3^ (x) * 3 (3) - 5^ (x) * 5 (2)

    7-5*5/3^ (x) = - 25*5/3^ (x) + 27

    -5*5/3^ (x) + 25*5/3^ (x) = 27-7

    20*5/3^ (x) = 20

    5/3^ (x) = 1

    5/3^ (x) = 5/3^ (0)

    x=0