упростить 7x+4x

12x+7x+x

+1
Ответы (2)
  1. 5 мая, 23:48
    0
    7 х + 4 х = 11 х

    12 х+7 х+х = 20 х
  2. 6 мая, 01:57
    0
    7 х+4 х=11 х 12 х+7 х+х=20 х ...