Iog2 (x+3) - Iog2 (4x-5) = 0

+4
Ответы (1)
  1. 29 октября, 23:19
    0
    Log (2) (X + 3) - Log (2) (4x - 5) = 0

    Log (2) (X + 3) = Log (2) (4 х - 5)

    Х + 3 = 4 х - 5

    3 х = 8

    Х = 8/3 = 2 2/3