1) (4-7 х) : 15 + (1-х) : 3=4 - (2 х+1) : 5

2) (10-у) : 6 + (3 у+8) : 3 = (у+6) : 2

3) (3 х+5) : 5 + (9 х-5) : 4=6 + (3 х+1) : 2

4) (5-9 х) : 8 - (3+5 х) : 4 = (5-3 х) : 2

+1
Ответы (1)
  1. 15 ноября, 00:41
    0
    1) 4-7 х/15+1-х/3=4-2 х+1/5

    15*4-7 х/15+15*1-х/3=15*4-15*2 х+1/5

    4-7 х+5 (1-х) = 60-3 (2 х+1)

    4-7 х+5-5 х=60-6 х-3

    9-12 х=57-6 х

    -12 х+6 х=57-9

    -6 х=48

    х=-8

    2) 10-у/6+3 у+8/3=у+6/2

    6*10-у/6+6*3 у+8/3=6*у+6/2

    10-у+2 (3 у+8) = 3 (у+6)

    10-у+6 у+16=3 у+18

    26+5 у=3 у+18

    5 у-3 у=18-26

    2 у=-8

    у=-4

    3) 3 х+5/5+9 х-5/4=6+3 х+1/2

    20*3 х+5/5+20*9 х-5/4=20*6+20*3 х+1/2

    4 (3 х+5) + 5 (9 х-5) = 120+10 (3 х+1)

    12 х+20+45 х-25=120+30 х+10

    57 х-5=130+30 х

    57 х-30 х=130+5

    27 х=135

    х=5