2^x+2^ (x-1) + 2^ (x-2) = 56

+4
Ответы (1)
  1. 1 августа, 15:13
    0
    2^х• (1 + 0,5 + 0,25) = 56

    2^х = 56 : 1,75

    2^х = 32

    2^х = 2^5

    Х = 5