А) 2 а - (7-2 а)

Б) - 2 а-2 (-а+7) + 14

В) 3 (-2 Х-4+2 (3 Х+8) + 2 Х

+5
Ответы (1)
  1. 22 октября, 04:59
    0
    А) 2 а - (7-2 а) = 2 а-7+2 а=2 а-7

    б) - 2 а-2 (-а+7) + 14=-2 а+2 а-14+14=0

    в) 3 * (-2 х-4+2 (3 х+8)) + 2 х=3 (-2 х-4+6 х+16)) + 2 х=3 (4 х+14) + 2 х=12 х+42+2 х=

    =14 х+42