1/8 х+1/х=3/8. 1/х-1/5 х=2/15

+1
Ответы (1)
  1. 27 июня, 04:57
    0
    1) 1/8 х+1/х=3/8 |*8 х (умножим на 8 х)

    Получится:

    1+8 = 3 х

    9 = 3 х

    х=3.

    Ответ: 3.

    2) 1/х-1/5 х=2/15 | * 15 х (умножим на 15 х)

    Получится:

    15-3 = 2 х

    12 = 2 х

    х = 6.

    Ответ: 6.