5x (5x-1) - (5x+3) = x-3

(8x+1) (2x-3) - 1 = (4x-2) ^2

+3
Ответы (1)
  1. 23 мая, 07:34
    0
    25x^2-5x-5x-3=x-3

    25x^2-5x-5x-x=-3+3

    25x^2-11x=0

    x (25x-11) = 0

    x=0 25x-11=0

    25x=11

    x=11/25

    x=0,44

    16x^2-24x-2x-3=16x^2-16x+4

    16x^2-24x-2x-16x^2+16x=3+4

    -26x=7

    x=-7/26