Х=х/6+х/12+х/7+5+х/2+4

+4
Ответы (1)
  1. 5 сентября, 16:17
    0
    Х = (14 х+7 х+12 х+42 х) / 84 + 9

    x - (75/84) x=9

    (9/84) x=9

    9*84=9x

    x=84