А) 1 1/5•1/6; б) 2 2/5•2/3; в) 7/9•4 1/2; г) 3/7•3 1/3; д) 11/2•1 1/3; е) 2 1/2•1 3/5; ж) 72/3•2 1/4; з) 5 2/5•1 1/9.

+2
Ответы (1)
  1. 16 июня, 00:36
    0
    а) 1 1/5•1/6 = 6/5*1/6 = 1/5;

    б) 2 2/5•2/3 = 12/5*2/3 = 8/5 = 1 3/5;

    в) 7/9•4 1/2 = 7/9*9/2 = 7/2 = 3 1/2;

    г) 3/7•3 1/3 = 3/7*10/3 = 10/7 = 1 3/7;

    д) 11/2•1 1/3 = 11/2*4/3 = 22/3 = 7 1/3;

    е) 2 1/2•1 3/5 = 5/2*8/5 = 8/2 = 4;

    ж) 7 2/3•2 1/4 = 23/3*9/4 = 69/4 = 17 1/4;

    з) 5 2/5•1 1/9 = 27/5*10/9 = 2*3 = 6.