4,2 - (5,2-3,8) =

-7,2 + (3,8-2,9) =

9,3 - (-2,8+3,1) =

- (1,8-1,4) - 1,2=

4,7 - (2,7-1,14) =

1,16 - (3,8-1,2) =

0,2 + (a-0,1) =

(t+4) - 7=

- (3-a) + 4=

-2 - (t-1) =

(x-1) - (y+2) =

- (a-2) + (c+3) =

+1
Ответы (1)
  1. 13 апреля, 07:12
    0
    4,2 - (5,2-3,8) = 2,8

    -7,2 + (3,8-2,9) = - 6,3

    9,3 - (-2,8+3,1) = 9

    - (1,8-1,4) - 1,2=-1,6

    4,7 - (2,7-1,14) = 3,14

    1,16 - (3,8-1,2) = - 1,44

    0,2 + (a-0,1) = 0,2+a-0,1=0,1+a

    (t+4) - 7=t+4-7=t-3 t=3

    - (3-a) + 4=-3+a+4=1+a

    -2 - (t-1) = - 2-t+1=-t-1

    (x-1) - (y+2) = x-1-y-2=x-y-3

    - (a-2) + (c+3) = - a+2+c+3=a+c+5