x2 : (x2-9) = (4x-3) : (x2-9)

+5
Ответы (1)
  1. 19 февраля, 06:43
    0
    (2x) / (2x-9) = (4x-3) / (2x-9)

    (2x - (4x-3)) / (2x-9) = 0

    (-2x+3) (2x-9) = 0 | * (2x-9)

    -2x+3 = 0

    -2x = - 3

    x = 1,5