3+x-7=9x+52=?

4u-5+3u=3-50=?

5-8s=1+s-23=?

7-2x=42+4x-5=?

u+3-6u=7-49=?

+1
Ответы (1)
  1. 1 марта, 14:38
    0
    3+x-7=9x+52

    X-9x=52+7-3

    -8x=56

    X=-7

    4u-5+34=3-50

    7u-5=-47

    7u=-42

    u=-6

    5-8s=1+s-23

    -8s-s=1-23-5

    -9s=-27

    s=3

    7-2x=42+4x-5

    -2x-4x=42-5-7

    -6x=30

    x=-5

    u+3-6u=7-49

    -5u=-45

    u=9