1/y=1/a-1/bвыразите a

+1
Ответы (1)
  1. 5 января, 00:21
    0
    1/a = 1/y + 1/b

    1/a = (b+y) / by

    a = 1 : ((b+y) / by)

    a = by / (b+y)