3 (2 х+5) / 8-2 (5x+7) / 3=7 (x-15) / 4-6 7/8

+4
Ответы (1)
  1. 16 июня, 07:24
    0
    3 (2 х+5) / 8-2 (5x+7) / 3=7 (x-15) / 4-6 7/8

    3 (2 х+5) / 8-2 (5x+7) / 3-7 (x-15) / 4=-6 7/8

    (9 (2 х+5) - 16 (5x+7) - 42 (x-15)) / 24=-6 7/8

    9 (2 х+5) - 16 (5x+7) - 42 (x-15) = - 6 7/8*24

    18 х+45-80x-112-42x+630=-55/8*24

    -104 х+560=-55*3

    -104 х=-165-560

    -104 х=-725

    х=-725 (-104)

    х=6 101/104