5^ (x-3) - 5^ (x-4) = 16*5^ (x-5) + 4

+1
Ответы (1)
  1. 16 мая, 05:03
    0
    5^ (x-3) - 5^ (x-4) - 16*5^ (x-5) = 4

    5^x (5 ⁻³-5⁻⁴-5⁻⁵*16) = 4

    5^x (1/5³-1/5⁴-16/5⁵) = 4

    5^x*4/5⁵=4

    5^x=4*5⁵/4

    5^x=5⁵

    т. к. 5=5,

    то х=5