A1=-1/2 an=-29*1/2 sn=_450 d-? n-?

+5
Ответы (1)
  1. 29 июля, 02:08
    0
    Sn = (a1+an) 2 * n

    n = 2Sn / (a1+an) = 2 * - 450 / (-1/2-29*1/2) = 60

    d = (an-a1) / (n-1) = (-29*1/2 + 1/2) / (60-1) = - 14/59