7 х - 3 (4 х - 3) = 7 (3 х + 5)

+4
Ответы (2)
  1. 1 мая, 17:48
    0
    7 х - 12 х + 9 = 21 х + 35

    7 х - 12 х - 21 х = 35 - 9

    - 26 х = 26

    х = - 1
  2. 1 мая, 19:09
    0
    7 х - 3 (4 х - 3) = 7 (3 х + 5)

    7 х-12 х+9=21 х+35

    -26 х=26

    х=-1