A) - 5a (a^2-3a-4) =

б) (m-2n) (m+2n-1) =

в) (a^3-a^2+a-1) (a+1) =

+3
Ответы (1)
  1. 11 марта, 15:54
    0
    = - 5 а³ + 15 а² + 20

    = m² + 2mn - m - 2mn - 4n² + 2n = m² - 4n² + 2n - m

    = a^4 - a³ + a² - a + a³ - a² + a - 1 = a^4 - 1