2

S (2x+3) dx

1

2) S (x^5+3) dx

+5
Ответы (1)
  1. 30 мая, 13:30
    0
    S (2x+3) dx = 2x^2/2 + 3x = x^2 + 3x = 4+6 - 1 - 3 = 6

    S (x^5+3) dx = x^6/6 + 3x + const