3/4 : (1/8 x + 3/8) - 1/2 = 5/14

+3
Ответы (2)
  1. 4 апреля, 16:34
    0
    3/4:1/8 (х+3) - 1/2=5/14

    3/4: (1/8 х+3/8) = 5/14+7/14

    3/4: (1/8 х+3/8) = 12/14

    1/8 х+3/8=3/4:6/7

    1/8 х+3/8=7/8

    1/8 х=7/8-3/8

    1/8 х=4/8

    х=4/8:1/8

    х=4
  2. 4 апреля, 19:40
    0
    (3/4) : (1/8 х + 3/8) - (1/2) = 5/14

    (3/4) : (1/8 х + 3/8) = 5/14 + (7/14)

    (3/4) : (1/8 х + 3/8) = 6/7

    (1/8) Х + (3/8) = (3/4) : (6/7)

    (1/8) Х + (3/8) = 21/24

    (1/8) Х = (21/24) - (9/24)

    (1/8) Х = 1/2

    Х = (1/2) : (1/8)

    Х = 4