А+8/а^2:а+8/а^2-а при - 0.8

+2
Ответы (1)
  1. 23 марта, 00:14
    0
    (а+8 / а²) : (а+8 / а²-а) =

    (а+8 / а²) * (а (а-1) / а+8) =

    а-1 / а

    а-1 / а при а = - 0,8

    -0,8-1 / - 0,8 = - 1,8 / - 0,8 = 18/8 = 9/4 = 2 1/4