5 (2 у-9) + 6 у=4 (3 у-2) - 21

+4
Ответы (1)
  1. 26 июня, 05:17
    0
    10 у-45+6 у=12 у-8-21

    16 у-45=12 у-29

    16 у-12 у=-29+45

    4 у=14

    у=4