A + (-b) - (-2a)

-a - (+a) + 2b - (-b)

-a - (-b) - 4a

-a - (+3a) + (-b) - b

+2
Ответы (1)
  1. 12 февраля, 01:50
    0
    A + (-b) - (-2a) = а-b+2a=3a-b

    -a - (+a) + 2b - (-b) = - a-a+2b+b=-2a+3b

    -a - (-b) - 4a=-a+b-4a=b-5a

    -a - (+3a) + (-b) - b = - a-3a-b-b=-4a-2b