16 х+10 (6-5 х) = - 14 х+20

+3
Ответы (1)
  1. 10 июля, 05:10
    0
    16 х+10 (6-5 х) = - 14 х+20

    16 х+60-50 х=-14 х+20

    16 х-50 х+14 х=20-60

    -20 х=-40

    х=-40: (-20) х=2