1) (2 а+1) (2 а-1) + (а-7) (а+7)

2) (х-3) (х+3) - (х+8) (х-8)

+5
Ответы (1)
  1. 20 января, 09:12
    0
    1) = 4a^2-1+a^2-49=5a^2-50=5 (a^2-10)

    2) = x^2-9-x^2+64=2x^2+55=2 (x^2+22,5)