1) - х+2 (7-9 х) = х-4

2) - 7 х+9 (2+х_=-4 х+3

3) - х+4 (7-х) = - 7 х+5

4) х-3 (1-7 х) = 2 х+2

5) - 9 х-9 (4-х) = 3 х+3

+3
Ответы (1)
  1. 3 декабря, 10:38
    0
    1) - x+14-18x=x-4

    x+x+18x=14+4

    20x=18

    x=18/20

    x=9

    2) - 7x+18+9x=-4x+3

    18-3=7x-9x-4x

    15=-6x

    x=15/-6

    x=-2,5

    3) - x+28-4x=-7x+5

    -x+7x-4x=5-28

    2x=-23

    x=-23/2

    x=-11,5

    4) x-3+21x=2x+2

    21x-2x+x=2+3

    20x=5

    x=5/20

    x=0.25

    5) - 9x-36+9x=3x+3

    3x=-36-3

    3x=-39

    x=-39/3

    x=-13