5 (8 х-1) - 7 (4 х+1) + 8 (7-4 х) = 9

+5
Ответы (1)
  1. 11 февраля, 00:43
    0
    40 х - 5 - 28 х - 7 + 56 - 32 х = 9

    х (40 - 28 - 32) = 9 + 5 + 7 - 56

    -20 х = - 35

    х = - 35 / (-20) = 35/20 = 7/4 = 1 целых3/4 = 1,75