1 / (x - 5) - 1 / (1 - x) = 0

+5
Ответы (1)
  1. 28 сентября, 22:48
    0
    (1-x) - (x-5) / (x-5) (1-x) = (1-x-x+5) / (x-5) (1-x) = (6-2x) / (x-5) (1-x) = 2 (3-x) / (x-5) (1-x)