5 (3x-1) - 3 (5x-4) = 3-4x?

+4
Ответы (2)
  1. 10 июля, 15:47
    0
    15 х-5-15 х+12-3+4 х=0

    4 х-4=0

    4 х=4

    х=1
  2. 10 июля, 16:47
    0
    5 (3x-1) - 3 (5x-4) = 3-4x

    5• (-3x) + 1-3• (-5x) + 4=3-4x

    -3x-5x+4x=-5-1+3-4+3

    -4x=-4

    x=-4: (-4)

    x=1